Malarstwo wykonywane kredkami jest to pośrednia technika między rysunkiem, a klasycznym malarstwem. Współczesne kredki dają możliwość stworzenia efektów bardzo podobnych do akwareli czy obrazów olejnych.

Przy użyciu kredek można nie tylko kolorować kolorowanki ale również tworzyć hiperrealistyczne dzieła. Obrazy ręcznie malowane zazwyczaj powstają za pomocą kredek pastelowych – przypominają one miękką kolorową kredę. Kredki Conte – bardzo miękkie kredki świecowe, dają efekt zbliżony do malarstwa olejnego. Ładnie kryją papier i dają piękne napigmentowane kolory. Kredki ołówkowe znów są uzupełnieniem dwóch powyższych. Używa się ich do detali oraz wstępnych szkiców.

obraz ręcznie malowany

Zestawów kredek artystycznych jest wiele, lecz ich cena to nawet koszt rzędu kilkuset złotych.
Za pomocą kredek możemy narysować co byśmy chcieli. Pięknie tą metodą wychodzą portrety oraz natura. Jako, że kredki umożliwiają dopracowanie najmniejszych szczegóły, obraz ręcznie malowany zajmuje artyście wiele czasu. Czasem jest to kilka dni, czasem kilka tygodni, czy miesięcy. Wszystko zależy od tego jak bardzo szczegółowy i na jakim formacie jest nasz rysunek.

Kredki są pierwszymi z przyborów do malowania jaki spotykamy w życiu. Już jako dzieci bawimy się kolorami i tworzymy swoją własną sztukę . Jakoś kredek rozróżnia się między innymi po napigmentowaniu i światłotrwałości.

Podział kredek ze względu na spoiwo można podzielić następująco:

  • kredki na bazie oleju – odporne na wodę ale można je rozmazywać alkoholem,
  • kredki na bazie wosku – warstwy nakładają się łatwo na siebie,
  • kredki na bazie gumy arabskiej (akwarelowe) – bardzo miękkie mogą się rozmazywać pod wpływem wody.

Pod względem miękkości wyróżnia się kredki miękkie, średnie i twarde.

Ile osób, tyle poglądów. Wśród rysowników można znaleźć osoby, które uwielbiają kredki twarde, takie które zdecydowanie preferują miękkie, oraz takie które kochają je ze sobą mieszać. Różnice w preferencjach mają swoje źródło oczywiście w wynikach ich pracy.