Przy tworzeniu obrazów równie ważna jest technika wykonania jak i temat, którego się podejmujemy. W przypadku portretów temat staje się dominującym wyznacznikiem wartości dzieła. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Osoba portretowana ma swoje wyobrażenie na temat tego jak zostanie przedstawiona i w jakiś sposób uchwycona zostanie jego fizjonomia. Tym też powinien kierować się artysta wykonujący dane zlecenie.

Nowoczesne obrazy portret kobieta. Melancholia. Obraz na płótnie.
Nowoczesne obrazy portret kobieta. Melancholia. Obraz na płótnie.

Jednakże sam sposób wykonania nie powinien być pomijany. Z tymże należy go dostosować do oczekiwań zleceniodawcy. O technice wykonania nie decydują jedynie wymagania zainteresowanego. Czynnikami mającymi na nią wpływ są również złożoność portretu, możliwości artysty, cena oraz sposób ekspozycji i nawiązanie do innych obrazów.

W samym malowaniu portretu duże znaczenie ma wykonanie poszczególnych elementów. Najważniejsza jest w nim oczywiście twarz. Ważnym jest, aby nie była ona wyodrębnionym elementem w stosunku do reszty obrazu. Ma ona nawiązywać technicznie do reszty i tworzyć spójną całość. Dobrze gdy wykonawca jak i zmawiający zdają sobie z tego sprawę ponieważ przekłada się to na wartość artystyczną portretu. Technika wykonania jest bowiem nośnikiem dzieła.

Kolorowy portret abstrakcja. Nowoczesny portret.
Kolorowy portret abstrakcja. Nowoczesny portret.

Przykładem jak i wzorem do opierania się w tworzeniu portretów mogą być dzieła wybitnych malarzy. Podglądanie czy nawet kopiowanie czyjegoś stylu nie jest czymś złym, zwłaszcza kiedy nie nabrało się jeszcze ogłady. Gdy już wypracujemy sobie własny styl, czy też odnajdziemy technikę w której czujemy się najlepiej, liczy się już tylko inwencja twórcza. W końcu w malowaniu jak i w każdej innej dziedzinie sztuki liczy się talent.

Talent ten tym bardziej liczy się w sztuce portretowania. Obraz ręcznie malowany jakim jest portret zdecydowanie nie należy do najprostszych technik malarskich. Wymaga ona dużej precyzji. Liczy się kompozycja, gra światła oraz dokładność oddania wyglądu portretowanego. Ponadto obrazy na zamówienie stanowią dodatkowe wyzwanie gdyż to co wyobraża sobie klient nieraz mija się z jakimikolwiek regułami malarstwa. Wtedy to wiele zależy od elastyczności artysty.